Gora Krzyzy ścieżka

Góra Krzyży- historia Góra Krzyży to kolejne miejsce jakie chcę odwiedzić podczas wizyty na Litwie. Mieści się ona kilkanaście kilometrów od Szawli w pobliżu Meszkuci, ponad 200 kilometrów od Wilna. Góra Krzyży (Kryžių kalnas) powstała po upadku powstania w 1831 roku na pamiątkę poległych powstańców. Krzyże zaczęły być masowo stawiane gdy władze carskie zabroniły ich…Continue Reading „Góra Krzyży- Szawle, Litwa”

Wilno zarzecze street art

Wilno kontrastów Wilno to miasto kontrastów z jednej strony nowoczesne biurowce, a z drugiej stare drewniane domy. Pełne artystycznego ducha i sprzeczności. Spacer po krętych uliczkach jest sam w sobie przyjemnością i z pewnością odkryjemy coś czego się w danym miejscu nie spodziewaliśmy. To właśnie tutaj mieszkało wielu cenionych polskich pisarzy jak Adam Mickiewicz, Juliusz…Continue Reading „Wilno- zwiedzanie stolicy Litwy”

Ryga starówka ulice Rygi

Ryga informacje o mieście Ryga- stolica Łotwy, położona jest nad Dźwiną i dzieli ją 21 km od Jurmały- nadmorskiego kurortu. Rygę odwiedzam na początku kwietnia i wita mnie, jak przystało na kraj północnoeuropejski, dość chłodną temperaturą. Znajduje się tu jeden z największych bałtyckich portów. Tak jak i Szczecin, Ryga należała do miast hanzeatyckich. Głównymi atrakcjami…Continue Reading „Ryga- stolica Łotwy zwiedzanie”

Parlament w Budapeszcie

Budapeszt- moja droga do stolicy Węgier Budapeszt, mój kolejny cel! Podróż zaczęła się 8 marca, taki mały prezent dla siebie samej z okazji Dnia Kobiet. Pociąg ze Szczecina do Warszawy sunął leniwie. Chwila przerwy w Warszawie, następna stacja metro Marymont, a stąd już prosto do stolicy Węgier. Są takie miejsca na świecie, których widok powoduje…Continue Reading „Budapeszt wizyta w stolicy Węgier”

Tallinn widoki mural

Tallinn droga do stolicy Estonii Tallinn to mój pierwszy cel podróży w 2016 roku- postanowiłam wybrać się do Estonii. Bilety kupiłam skuszona promocją ECOLINES – jedyne 16 zł w jedną stronę z Warszawy, jedyne 17 i pół godziny drogi. Niespełna 1000 km do przebycia i sporo czasu na refleksje. Pierwszy raz sama opuszczam granice kraju i…Continue Reading „Tallinn czyli weekend w Estonii”

noworoczne postanowienia

Noworoczne postanowienia Noworoczne postanowienia w nietypowym dniu, bo dzisiaj mamy 01.08.2016 roku, a blog ten miał powstać równo osiem miesięcy temu, kiedy kolejne postanowienie noworoczne miało się ziścić. Gdzieś w okolicach połowy grudnia, zaczęłam się zastanawiać, co dokładnie chciałabym osiągnąć w przyszłym roku. Czego ja tak naprawdę chcę? Zawsze przez moją głowę przewijał się misterny…Continue Reading „Noworoczne postanowienia”