Ryga- stolica Łotwy zwiedzanie

Categories podróże
Ryga starówka ulice Rygi

Ryga informacje o mieście

Ryga- stolica Łotwy, położona jest nad Dźwiną i dzieli ją 21 km od Jurmały- nadmorskiego kurortu. Rygę odwiedzam na początku kwietnia i wita mnie, jak przystało na kraj północnoeuropejski, dość chłodną temperaturą. Znajduje się tu jeden z największych bałtyckich portów. Tak jak i Szczecin, Ryga należała do miast hanzeatyckich.

Głównymi atrakcjami Rygi są starówka wpisana na listę UNESCO oraz secesyjna architektura. Możemy podziwiać tu ponad 700 budynków w stylu Art Nouveau, co stanowi największe skupienie tego stylu w Europie. Budynki secesyjne, wyróżnia przede wszystkim bogate zdobnictwo oraz ornamentyka. Często pojawiają się motywy roślinne. Typową cechą tego stylu, są także faliste linie budynków i dbałość o wszelkie detale.
Ryga kamienice Ryga detale zabytkowej kamienicy Ryga detale kamienic secesyjnych

 Ryga zabytki

Jednym z najbardziej znanych ryskich budynków jest Dom Kotów. Został wybudowany przez bogatego kupca naprzeciwko budynku Wielkiej Gildii, która odmówiła przyjęcia go do swojego grona. Jako wyraz swoich uczuć do ich zgrupowania, kupiec ozdobił dach kotami ze skierowanymi ogonami w stronę bractwa.
 Ryga kamienica dom kotów
Charakterystycznym budynkiem w Rydze jest także Dom Bratwa Czarnogłowych. Skupiał on najbogatszych, nieżonatych kupców niemieckich. Czarnogłowi mieli wpływy w niemal wszystkich dziedzinach życia- od handlu, aż po sztukę.
Ryga zabytki zwiedzanie miasta
W Rydze spotkać można wielu Rosjan i to właśnie język rosyjski pewnie częściej tutaj usłyszycie niż łotewski, a to dlatego że  Łotysze stanowią tylko 40% mieszkańców miasta.
 Ryga kościół św Piotra zabytki Rygi

Kościół św. Piotra

W wolnej chwili warto pospacerować po halach targowych. Można tu kupić różnego rodzaju kiszonki, w tym kiszone jabłka i inne cuda, wiele rodzajów ryb, kawior oraz lokalne wyroby. Jest to jeden z największych europejskich bazarów, a znajduje się w okolicach dworca.
Jako pamiątkę koniecznie trzeba przywieźć ze sobą balsam ryski – Riga Black Balsam. Receptura balsamu nie jest publicznie znana, a trunek przechowywany jest przez 32 dni w dębowych beczkach, następnie w ciemnych butelkach z najstarszej ryskiej fabryki ceramiki. Ta mikstura, jedynych 45% czystego alkoholu i 24 różnych ziół jest ponoć dobra na wszystko.
Ryga uliczki miasta

Jak Wam się spodobała Ryga?

O moich innych podróżach przeczytasz tutaj

2 thoughts on “Ryga- stolica Łotwy zwiedzanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *