Bratysława co zobaczyć?

Categories podróże
Bratysława nocą

Bratysława podróż

Bratysława na weekend wyszła dość spontanicznie. Postanowiłam ją odwiedzić przy okazji wizyty w Wiedniu. Bilety na trasie Warszawa-Wiedeń kupiłam po złotówce w promocji PolskiegoBusa. Pamiętam, że dosyć długo zastanawiałam się, czy pojechać czy może lepiej zostać i uczyć się na egzamin przedterminowy z „ulubionego” prawa handlowego… Chyba jednak istnieje taki paradoks, że im mniej zapłacisz, to tym bardziej Ci żal odpuścić. W końcu postanawiam pojechać. Modyfikuję trochę trasę, podróż PolskimBusem zacznę w Katowicach, a wysiądę w Bratysławie. Najpierw czeka mnie ponad 10 godzin na trasie Katowice-Szczecin, nocnym pociągiem.

Wsiadam, w przedziale stężenie alkoholu w powietrzu wynosi zapewne plus milion, a na moim miejscu ktoś śpi… Kocham PKP. Tuż obok, siedzi mężczyzna z zabandażowaną zakrwawiona dłonią. Na przeciwko następna osoba, której wygląd sugeruje na stan po spożyciu. Pięknie się zaczęło! Zastanawiam się czy nie wysiąść i po prostu nie odpuścić… Nagle dzwoni telefon. Mama, mamy chyba mają zawsze to wyczucie, że coś jest nie tak jak powinno być. Wszystko dobrze? -Ależ tak, taak! Ostatnie minuty przed odjazdem mijają, ostatnia szansa na ewakuację… A wtedy wchodzi on, jedyna osoba, która wygląda normalnie i uratuje mnie i moją przyszłą podróż. Tak poznaje Patryka, całą podróż praktycznie przegadamy i do dzisiaj mamy świetny kontakt. Kilka godzin w Katowicach, a potem podróż autobusem i popołudniu jestem już w Bratysławie.

Bratysława co zobaczyć?

Bratysława pałac prezydencki nocą
Pałac Prezydencki

Bratysława niebieski kościół św. Elżbiety

Kościół św. Elżbiety w Bratysławie

Moim ulubionym budynkiem w Bratysławie, stał się właśnie ten modry kościół.  Został on ufundowany przez cesarza Franciszka Józefa I, na pamiątkę zmarłej tragicznie żony- cesarzowej Elżbiety. Projekt budynku, stworzył węgierski architekt Ödön Lechner- twórca wielu secesyjnych budowli w Budapeszcie.

 Bratysława stary ratusz
Stary Ratusz Miejski

 Bratysława róża wiatrów
Przechodząc przez Bramę św. Michała warto spojrzeć na ziemię- zobaczyć możemy różę wiatrów wskazująca odległość do różnych miejsc na świecie

Bratysława trasa koronacyjna

A tak oznaczona jest trasa koronacyjna

Słowacja Bratysława zamek

Bratislavsky hrad

W Bratysławie można znaleźć wiele oryginalnych pomników i rzeźb.

Bratysława cumil rzeźba

Čumil- najsłynniejsza bratysławska rzeźba przedstawia kanalarza wychylającego się z włazu

Bratysława Julius Satinsky

Július Satinský – słowacki aktor, komik, dramaturg, pisarz i autor książek dla dzieci

Bratysława, a Wiedeń

 W Bratysławie spotykam pewnego Francuza, który uparcie tłumaczy mi, że nie zapamiętam Bratysławy, skoro teraz jadę do Wiednia, a Bratysława stoi zdecydowanie w jego cieniu. Bratysława-sypialnia Wiednia, kilkukrotnie słyszałam to określenie… Wiele osób pracujących w Wiedniu , mieszka w Bratysławie, Austriacy nawet przyjeżdżają tu poimprezować, ze względu na konkurencyjne ceny.
Bratysławę i Wiedeń dzieli praktycznie najmniejsza odległość pomiędzy dwoma europejskimi stolicami  (wyłączając Rzym i Watykan). Niecałe 60 km, godzina jazdy i jesteśmy już w Wiedniu. Tanio można się tam dostać autobusami linii Slovaklines, ceny biletów zaczynają się od €1.
Które miasto jednak dla mnie stało się bardziej urokliwe? Póki co z Bratysławą polubiłyśmy się bardzo, a relacja z Wiednia już w kolejnym wpisie.

Jak Wam się spodobała Bratysława?

Zapraszam także na wpis o Wiedniu

20 thoughts on “Bratysława co zobaczyć?

 1. jeszcze nigdy nie dotarłam do Bratysławy, bo mój chłopak stanowczo odmawia wyjazdu do niej, a mnie ciągnie, chociażby na kilka chwil. 😉 Twoja relacja jest już którąś z kolei, gdzie wyjazd do Bratysławy łączony jest z Wiedniem, dzięki trasie PB właśnie. 😉 Wiedeń dla mnie jest absolutnie przepięknym miastem i podejrzewam, że też będzie się dla mnie w jego cieniu chowała Bratysława. 😉 ale na zdjęciach wygląda bardzo ładnie. 🙂
  pozdrawiam serdecznie.
  http://poprostumadusia.blogspot.com/

 2. Świetna relacja z Bratylsawy. Osobiście preferuję Słowacką naturę niż miasta, ale to prawda- Bratysława ma swój klimat! Pozdrowienia, Ewelina

 3. Byliśmy najpierw w Wiedniu, później w Bratysławie i raczej byliśmy rozczarowani odwiedzinami w Bratysławie. Porównaliśmy to miasto do Lublina, niby są zabytki, ale stolicy z tego nie będzie. Starsza część miasta ładna, klimatyczna, za to reszta, nie mówię o blokowisku po prawej stronie Dunaju, stara i brzydka. Stare autobusy, dziurawe drogi i chodniki, wysokie krawężniki. Nie wiem co Słowacy robią z kasą z UE, ale Warszawa wydaje je w lepszy sposób. Mimo wszystko myślę, że warto pojechać i wyrobić sobie własne zdanie 🙂

 4. Świetny wpis!
  Od jakiegoś czasu zbieram się na wyjazd Wiedeń/Bratysława/Budapeszt PB, ale jakoś nie mam odwagi sama (JESZCZE!).
  Jak rozumiem nocowałaś w Bratysławie, więc przy okazji zapytam jak się ma cenowo nocleg? Da się znaleźć coś korzystnego?
  Pozdrawiam. 😉

  1. Polecam nie zawiedziesz się ;)! Z tej trójki miast, moim faworytem zdecydowanie jest Budapeszt- przepiękne miasto! A co do podróżowania solo to koniecznie trzeba go spróbować i się przełamać 😉 Odnośnie noclegów w Bratysławie- nie są drogie (ja płaciłam około 20 €, za jednoosobowy pokój z łazienką w centrum). Zdecydowanie droższe są noclegi w Wiedniu.

  2. Połowę tamtych wakacji zmarnowałam przez ten "strach", gdy mi się paczka podróżnicza posypała, ale może faktycznie masz rację. Czas się przełamać! Po Polsce już próbuję, jednak za granicę wciąż mam taką blokadę "samotności". Może w 2017!
   20€? Super cena, szczególnie za taki pokój!

 5. Mi też najbardziej podoba się ten modry kościółek 🙂 Spodobałaby Ci się cerkiew św. Michała w Kijowie (Mykhailyvskii Sobor)! Ja w Bratysławie byłam dawno… wracać nie będę już specjalnie 🙂 Niektórzy mówią, że to najbrzydsza stolica w Europie! Mi w zasadzie blisko do tej opinii, bo jest tyle pięknych, niesamowitych stolic. Uwielbiam za to słowacką kuchnię – tej nie odmówię, i góry! <3 Jeśli ktoś ma wątpliwości czy w ogóle jechać na Słowację to ja proponuję przynajmniej do Słowackiego Raju w górach się wybrać 🙂

 6. Przypomniał mi się nasz tegoroczny, jednodniowy wypad do Bratysławy – baaardzo nam się podobało :). A Cumila na początku jakimś cudem przeoczyliśmy i dopiero potem zdaliśmy sobie sprawę, że przecież tędy już przechodziliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *