Finlandia – Helsinki i Turku

Categories podróże
Finlandia Helsinki piękny port

Finlandia kraj wysp

Finlandia to kraj wysp jest tu ich ponad 180 tysięcy, a także lasów i dzikiej przyrody, jest trzecim najrzadziej zaludnionym państwem w Europie. W Finlandii jest ponoć więcej saun niż samochodów. A jeśli jesteście fanami łaciny to macie farta, bo to jedyny kraj na świecie, który nadaje wiadomości w języku łacińskim (radio YLE, audycja trzy razy w tygodniu). Zaintrygowani? No to lecimy.

Finalndia Turku ulice i domy

Finlandia jak tanio dojechać?

 Lot do Finlandii odbyłam na trasie Gdańsk-Turku, w zawrotnej cenie 39 zł w jedną stronę. Jeśli macie okazje usiąść przy oknie, zróbcie to koniecznie! Widok na wyspy jest przepiękny.  Do Helsinek z Turku możemy dostać się fińskim odpowiednikiem polskiegobusa  http://www.onnibus.com/en/index.htm Z wyprzedzeniem możemy kupić bilet w cenie 1 euro + 1 euro opłaty rezerwacyjnej. Przejazd zajmuje około 2 godzin. Jak widać wycieczka do Finlandii może okazać się niskobudżetowa.

Finalndia lotsisko w Turku

       Turku przywitało mnie z humorem. (B)oldest city in Finland, mean temprature- how nice! Finowie generalnie są narodem z humorem- odbywają się tu przykładowo coroczne Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żony (Wife Carrying World Championship). Turku jest dawną stolicą Finlandii. Znajduje się tu najstarszy uniwersytet fiński, założony w 1640 roku, jest to także miasto studenckie.

Finlandia noclegi i mój pierwszy raz na couchsurfingu

Ceny noclegów w Finlandii są zabójcze. Przeglądając oferty na bookingu wpadam na inny pomysł. Może poznać jakiegoś mieszkańca Finlandii. Pierwszy raz w życiu próbuję coucsurfingu. Trafiam do przemiłej dziewczyny Any, którą bardzo polubiłam i już wiem, że stanę się fanką tego sposobu poznawania ludzi.

Finlandia katedra w TurkuKatedra w Turku (Turun tuomiokirkko)

Jarmark w Finalndii
Przed katedrą odbywał się jarmark, gdzie można było zakupić rękodzieło, a także spróbować regionalnych przysmaków


Jeśli mamy trochę czasu warto pospacerować wzdłuż rzeki Aurajoki

A teraz pora na Helsinki

Finlandia Helsinki sobór zabytki

Sobór Uspieński – Uspenskin katedraali

Finlandia Helsinki katedra

 Katedra w Helsinkach (Helsingin tuomiokirkko)

Finlandia Helsinki kaplica ciszy

Kamppi kaplica ciszy

Port w Helsinkach

Finlandia Helsinki spacer po mieście
Finlandia spodobała mi się, przywitała mnie dużo niższą temperaturą niż się spodziewałam, mimo szczękania zębami zapamiętam ją jak najbardziej pozytywnie.  Finlandia- kraina św. Mikołaja… A no właśnie list do św. Mikołaja wysłany? Jeśli nie to biegnijcie na pocztę !       W okolicach portu znajdują się stragany gdzie możemy zakupić rękodzieło w szczególności piękne są szaliki, czapki, swetry. Można tu także  coś przekąsić.

Finlandia sztuka nowoczesna

Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia

Jak Wam się spodobało Finlandia?

O moich innych podróżach przeczytasz tutaj

22 thoughts on “Finlandia – Helsinki i Turku

  1. Ale fajnie że to opisałaś, bo sama planuję wyprawę do Finlandii w końcu, jednak jeszcze będę rozstrzygać co pierwsze: Norwegia czy Finlandia, bo jakoś póki co bardziej serce moje skradają fiordy w Norwegii 😛
    Póki co i tak mam za dużo podróży zaplanowanych na najbliższy czas, jeśli tak lubisz zwiedzać świat to też zapraszam Cię na swojego bloga podróżniczego, gdzie opisuję swoje wyprawy:)

    http://bedziesz-miedzy-gwiazdami.blogspot.com

  2. Hahahah, całkiem niedawno wróciłam z wizyty u Świętego Mikołaja 🙂 Do Rovaniemi leciałam z międzylądowaniem w Helsinkach i rzeczywiście warto wtedy siedzieć też przy oknie, bo widok zachwycający! 🙂 A same Helsinki odwiedziłam kilka lat temu, bardzo fajne miasto 🙂

  3. Przejechałem Finlandię od Helsinek do Rovaniemi i oprócz tego, że jest to piękny i surowy kraj, to jednak również strasznie depresyjny. I wszędzie te czerwone domki… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *