# 11 Finlandia – Helsinki

Categories podróże
       Finlandia to  kraj wysp jest tu ich ponad 180 tysięcy, a także lasów i dzikiej przyrody, jest trzecim najrzadziej zaludnionym państwem w Europie.  W Finlandii jest ponoć więcej saun niż samochodów. A jeśli jesteście fanami łaciny to macie farta, bo to jedyny kraj na świecie, który nadaje wiadomości w języku łacińskim (radio YLE, audycja trzy razy w tygodniu). Zaintrygowani? No to lecimy.
       Lot do Finlandii odbyłam na trasie Gdańsk-Turku, w zawrotnej cenie 39 zł w jedną stronę. Jeśli macie okazje usiąść przy oknie, zróbcie to koniecznie! Widok na wyspy jest przepiękny.  Do Helsinek z Turku możemy dostać się fińskim odpowiednikiem polskiegobusa  http://www.onnibus.com/en/index.htm Z wyprzedzeniem możemy kupić bilet w cenie 1 euro + 1 euro opłaty rezerwacyjnej. Przejazd zajmuje około 2 godzin. Jak widać wycieczka do Finlandii może okazać się niskobudżetowa. 
       Turku przywitało mnie z humorem. (B)oldest city in Finland, mean temprature- how nice! Finowie generalnie są narodem z humorem- odbywają się tu przykładowo coroczne Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żony (Wife Carrying World Championship).

         Turku jest dawną stolicą Finlandii. Znajduje się tu najstarszy uniwersytet fiński, założony w 1640 roku, jest to także miasto studenckie.

Katedra w Turku (Turun tuomiokirkko)
Przed katedrą odbywał się jarmark, gdzie można było zakupić rękodzieło, a także spróbować regionalnych przysmaków

Jeśli mamy trochę czasu warto pospacerować wzdłuż rzeki Aurajoki

A teraz pora na Helsinki 

Sobór Uspieński – Uspenskin katedraali

Kamppi kaplica ciszy

Katedra w Helsinkach (Helsingin tuomiokirkko) 

Port

       W okolicach portu znajdują się stragany gdzie możemy zakupić rękodzieło w szczególności piękne są szaliki, czapki, swetry. Można tu także  coś przekąsić.

         Finlandia spodobała mi się, przywitała mnie dużo niższą temperaturą niż się spodziewałam, mimo szczękania zębami zapamiętam ją jak najbardziej pozytywnie.  Finlandia- kraina św. Mikołaja… A no właśnie list do św. Mikołaja wysłany? Jeśli nie to biegnijcie na pocztę !Santa Claus, Arctic Circle,
96930 Rovaniemi, Finlandia

22 thoughts on “# 11 Finlandia – Helsinki

  1. Ale fajnie że to opisałaś, bo sama planuję wyprawę do Finlandii w końcu, jednak jeszcze będę rozstrzygać co pierwsze: Norwegia czy Finlandia, bo jakoś póki co bardziej serce moje skradają fiordy w Norwegii 😛
    Póki co i tak mam za dużo podróży zaplanowanych na najbliższy czas, jeśli tak lubisz zwiedzać świat to też zapraszam Cię na swojego bloga podróżniczego, gdzie opisuję swoje wyprawy:)

    http://bedziesz-miedzy-gwiazdami.blogspot.com

  2. Hahahah, całkiem niedawno wróciłam z wizyty u Świętego Mikołaja 🙂 Do Rovaniemi leciałam z międzylądowaniem w Helsinkach i rzeczywiście warto wtedy siedzieć też przy oknie, bo widok zachwycający! 🙂 A same Helsinki odwiedziłam kilka lat temu, bardzo fajne miasto 🙂

  3. Przejechałem Finlandię od Helsinek do Rovaniemi i oprócz tego, że jest to piękny i surowy kraj, to jednak również strasznie depresyjny. I wszędzie te czerwone domki… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *