# 9 Serbia- Niš

Categories podróże
         
        Niš to trzecie co do wielkości miasto Serbii oraz jedno z najstarszych miast Bałkanów. To także miejsce narodzenia cesarzy Konstantyna I Wielkiego i Justyna I. Miasto podczas I wojny światowej było także chwilowo stolicą Serbii. 
        Aby wczuć się w klimat serbski przed wyjazdem polecam maraton filmowy z Emirem Kusturicą i oczywiście muzykę Gorana Bregovića.  Serbowie słyną z bałkańskiej gościnności, przygotuj się, że pewnie napijesz się po drodze rakiji z niejednym Serbem, który z zainteresowaniem zapyta skąd jesteś. Język serbski jest trochę podobny do polskiego, a większość młodych Serbów mówi po angielsku. Z komunikacją nie ma więc problemów. Wszyscy spotkani przeze mnie Serbowie byli bardzo uprzejmi i kilkukrotnie zdarzyło mi się, że pytając kogoś o drogę/autobus/cokolwiek pytany nie znając odpowiedzi, dzwonił do znajomych żeby móc mi jednak pomóc. Wspominam to bardzo miło. Co mnie zaskoczyło w Serbii? Moje imię jest tam najpopularniejszym żeńskim imieniem- Adrijana (Адријана). Każdy więc kto zapytał mnie o imię, opowiadał mi o swoich koleżankach/żonach/ciociach Adriannach oraz o tym jakie to piękne imię! A jakie zabytki możemy zwiedzieć w Nišzu?
Ћеле Кула, Ćele Kula- Wieża Czasek
      W 1809 roku doszło do serbsko-tureckiej bitwy. Dowódca serbski generał Sinđelić wydał rozkaz wysadzenia w powietrze magazynu z bronią. Na skutek wybuchu zginęło około 3 tysięcy Serbów i około dwukrotnie więcej Turków. Dowódca turecki Hurszid rozkazał zebrać ciała Serbów i  z czaszek wybudować wieżę. Tak powstała wysoka na trzy metry wieża z 952 czaszek. Do dzisiaj zachowała się ich niewielka część. 
 

         Kolejnym zabytkiem do zwiedzenia jest Mediana czyli ruiny pałacu Cesarza Konstantyna. Pozostały z niego mozaiki i części fundamentów. 

Hammam turecka łaźnia z XV wieku

       Najpiękniejszym zabytkiem w Nišzu jest Twierdza (srb. Нишка тврђава, Niška tvrđava). Niestety wielu zdjęć z tego miejsca nie przywiozłam…  Po wizycie w Serbii marzę o długiej podróży po Bałkanach i jestem pewna, że tu wrócę.

Randka w Twierdzy

Serbskie drogowskazy zmotywowały mnie do nauki cyrlicy.

A wieczorem spacer nad Niszawą

Widok z mojego pokoju

Praktycznie:
-Jeśli ktoś z Was będzie lądował w Nišzu polecam szybko udać się do kantoru i wymienić euro na dinary serbskie (potrzebne na przykład na autobus do miasta). Autobus (linia 34) to koszt 35 dinarów (około 1,2zł). Ja osobiście trochę za późno ustawiłam się w kolejce, a punkt wymiany walut robi przerwy po wymianie określonej ilości pieniędzy… Dla tych niechcących czekać opcjonalnie dojazd taksówką z lotniska- nie powinna kosztować więcej niż 3-4 euro.
-Bilet do Ćele Kula i Mediany warto kupić w pakiecie
-UWAGA! Prawo po serbsku oznacza prosto! право
-Do planowania podróży po Bałkanach przyda się https://www.balkanviator.com/

Dlaczego warto pojechać do Serbii?
1. Aby spotkać przesympatycznych ludzi
2. Podziwiać piękno tutejszej natury
3. Odwiedzić historyczne miejsca
4. Poczuć bałkański klimat
5. Delektować się niedużą ilością turystów
6. Aby napić się rakiji z miejscowymi
7. Żeby spróbować burka! (rodzaj nadziewanego ciasta, istnieją wersje wytrawne jak i słodkie)
8. Jeśli jeszcze się nie zakochaliście w Bałkanach to Serbia sprawi, że je pokochacie!
9. Ceny są tu niskie
10. Wspierajmy Serbię!


18 thoughts on “# 9 Serbia- Niš

    1. Bardzo dobre 🙂 popularne są dania z mięsa mielonego z warzywami, popularne są też dania z papryką, je się dużo dań z grilla, obowiązkowo pyszny burek i jogurt 🙂 mają też dużo piekarni i pysznych wypieków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *