Sofia- miasto mądrości

Categories podróże

    Sofia najwyżej położona europejska stolica, miasto mądrości, miejsce gdzie ścierają się dwie kultury Wschodu i Zachodu, jedno z najstarszych miast w Europie. Na zwiedzanie Sofii nie mam wiele czasu- dwa dni, ale to wystarczająca ilość czasu aby zobaczyć na spokojnie główne atrakcje miasta.  Z lotniska do miasta można dostać się autobusem lub metrem.  Ja wybieram metro, kolejny raz dzwoni do mnie nadgorliwa właścicielka hostelu, która uparcie, dopytuje się o której będę i czy aby na pewno, jakby dwukrotne potwierdzenie zarówno telefoniczne jak i mailowe by nie wystarczyło… Hałas metra potwierdza za mnie: tak, już zaraz będę.

    Czytając w internecie o Sofii, trafiałam często na niezbyt pochlebne opinie. W mieście widać jednak wiele się zmienia, wiele budynków jest remontowanych, powstają także nowe inwestycje. Miasto trzeba wziąć bliżej pod lupę, aby po kilku smętnych uliczkach odkryć jego prawdziwe piękno- mocna kawa i ruszamy!

Ciekawym miejscem do zwiedzenia są pozostałości Serediki. Kompleks archeologiczny znajduje się w stacji metra.

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Sofii- jeden z największych kościołów prawosławnych w Europie.  Koniecznie zajrzyjcie do środka, wnętrze także intryguje.

Rotunda św. Jerzego- najstarszy budynek Sofii. Ukryta pomiędzy Sheratonem, a Pałacem Prezydenckim

Cerkiew św. Mikołaja

Spacerując po mieście udaje mi się zobaczyć tradycyjne bułgarskie stroje ludowe.

Jak dla mnie miasto ma wiele do zaoferowania- zabytki, niewysokie ceny, masyw Witosza. Takie widoki na pożegnanie Bułgarii!

13 thoughts on “Sofia- miasto mądrości

  1. Każde miejsce zasługuje na szanse, bo według mnie wszędzie znajdą się perełki warte zobaczenia. Z czasem Bułgaria stanie się bardziej popularna, zwłaszcza że ma wiele do zaoferowania.

  2. Ja powiem Ci szczęście że nie lubię Sofii. Nawet wolę Belgrad który także piękny nie jest. Zamierzam też wybrać się do Sofii tanim lotem z Berlina. Ale od razu chce jechać albo do Plowdiw albo do Septemvri w góry. W Sofii podobało mi się tylko meteo oraz pyszne bułgarskie jedzenie. I fantastyczne lody na deptaku.

  3. Heh przepraszam za błędy. Słownik w telefonie. Pojedz sobie do Plowdiw albo Veliko Tyrnowa. Pociągiem do Plowdiw to chyba tylko dwie godzinki bilet jakieś 20 zł. Po drodze piękne góry a samo Plowdiw uchodzi za jedno z najładniejszych miast na Balkanach. Sofia z kolei to najwyżej położona stolica w Europie.

  4. Fajnie i wszystko, ale jakoś tak chciałoby się przeczytać jeszcze co tam sobie o tym myślisz. Albo jakieś zwyczajności tych ludzi. Ale może to tylko ja.

  5. Zdjęcia są naprawdę cudowne 🙂 Intrygujące miasto, jak i cały kraj. Bardzo chciałbym wybrać się w podróż po Bałkanach, odwiedzić mniej oczywiste miejsca, ale także te bardziej turystyczne. Sofia jest na mojej liście 😀 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *