Południowa Islandia- co warto zobaczyć

Categories emigracja, Islandia, podróże
poludniowa islandia skoGafoss tęcza na wodospadzie

Południowa Islandia- co udało mi się zobaczyć i co Wam polecam

Południowa Islandia to najbardziej turystyczna część wyspy, to tu wybiera się najwięcej osób. Bogata jest w atrakcje przyrodnicze, które zatrzymają dech w Waszych piersiach a na dodatek położone są niedaleko od drogi krajowej numer jeden (Ring Road).

  1. Jökulsárlón– laguna lodowcowa, czyli jezioro powstające z wody z topniejącego lodowca. Za każdym razem  wygląda inaczej. Można także obserwować tutaj foki, które upodobały sobie to miejsce.

poludniowa islandia jezioro jokulsarlon bryły lodowe

Południowa Islandia, Jokulsarlon foka pływa pośród brył lodu

poludniowa islandia jokulsarlon laguna lodowcowa i widok na lodowiec

2. Glacier walk– spacer po lodowcu to kolejna rzecz, którą Wam serdecznie polecam. Ciekawe doświadczenie. W kasku i w rakach, z czekanem w ręku odbędziecie pewnie jeden z bardziej nietypowych spacerów w swoim życiu.

poludniowa islandia spacer po lodowcu, raki na nogach

poludniowa islandia lodowiec

Lodowiec w południowej Islandii

Południowa Islandia spacer po lodowcu , glacier walk

Południowa Islandia moje zdjęcie za bryłą lodu

3.Ice cave– wizyta w jaskini lodowej również należy do nieodłącznych atrakcji podczas zwiedzania Islandii zimą.

poludniowa Islandia wnętrze jaskini lodowcowej i ja

4. Vik– słynna czarna plaża. Miejsce bardzo nastrojowe, warto poświęcić trochę czasu na poznanie tej okolicy. Uwaga! Pogoda jest tu bardzo zmienna, występują silne wiatry, zdecydowanie można tu poczuć siłę „żywiołu”.

Południowa Islandia Vik

Południowa Islandia czarna plaża Vik, widok na ocean

poludniowa islandia reynisfjara

5. Skogafoss– to na razie mój ulubiony islandzki wodospad. Można często zaobserwować na nim przepiękną tęczę. Wyjątkowo disneyowski krajobraz

poludniowa islandia skoGafoss tęcza na wodospadzie

6. Seljandafoss– kolejny piękny islandzki wodospad. Istnieje możliwość wejścia za taflę wody i zobaczenia świata z drugiej perspektywy.

poludniowa islandia reynisfjara, klify bazaltowe

 

7. Wrak samolotu Dakota–  odwiedzając to miejsce zdecydowałyśmy się na mały off road drogą na „skróty”. Co zaowocowało interesującą przeprawą przez rzekę. Zdecydowanie warto udać się wytyczoną ścieżką!

Południowa Islandia wrak samolotu

Wrak samolotu Dakota Południowa Islandia

8. Kerið– jezioro wulkaniczne. Podczas mojej wizyty było zamarznięte, ale zdecydowanie odwiedzę jeszcze to miejsce w cieplejszym okresie. Wstęp płatny- 400 ISK

poludniowa islandia Kerio jezioro w kraterze wulkanu

9. Geysir– to właśnie od jego nazwy pochodzi nazwa źródeł geotermalnych- gejzer. Wybuch gejzeru zdecydowanie dostarczy nam emocji 🙂

Południowa Islandia little geysir

Południowa Islandia wybuch gejzeru

Południowa Islandia co jeszcze zobaczyć?

10. Gulfoss– kolejny wodospad. W każdej sekundzie przepływa przez niego 400 m3 wody. Piękny, potężny

Południowa Islandia, wodospad Gulfoss

11. Þingvellir– park narodowy, tu znajduje się największe jezioro islandzkie, a także, stykają się płyty tektoniczne eurazjatycka i północnoamerykańska. W tym miejscu także zebrał się pierwszy raz islandzki parlament.

poludniowa islandia Þingvellir park narodowy

12. Hveragerði– występują tu pola geotermalne, a także znajduje się  wiele szklarni, w których wytwarza się  klimat tropikalny. Miasto liczy około 1800 mieszkańców, a jego największą atrakcją są gorące źródła.  Reykjadalur- parująca dolina to najpopularniejszy szlak. Na przejście trasy w jedną stronę, należy poświęcić około godziny. Ja podczas ostatniej wizyty niestety byłam zmuszona zawrócić. W okresie zimy obowiązkowo odpowiednie obuwie a najlepiej raki 🙂

poludniowa islandia Hveragerði obszary geotermalne niesamwite kolory

poludniowa islandia Hveragerði obszary geotermalne

13. Zorza polarna– pamiętam jak długo na nią czekałam… Przez moje pierwsze dwa tygodnie na Islandii jej aktywność była równa zeru… Jednak pierwsza zorza jaką zobaczyłam zafascynowała mnie. Prognozę najlepiej sprawdzać na stronie: http://en.vedur.is/weather/forecasts/aurora/ Aby obserwacja zorzy była możliwa potrzebny jest brak chmur (białe obszary na mapie) oraz aktywność  na poziomie wydaje mi się minimalnie 2-3. Ja obserwowałam zorze w przedziale od 3-7.

Południowa Islandia zorza polarna

14. Autostop na Islandii–  działa bardzo dobrze i takim właśnie środkiem komunikacji zwiedzamy Islandię.  Na drodze krajowej 1 nie  ma większego problemu z łapaniem stopa. Gorzej na drogach wewnętrznych. Na razie najgorsza do stopowania okazała się droga do Þingvellir z Selfossu. Wszyscy jechali tam od strony Reykjaviku, przez co ruch na drodze był minimalny. Jednak mimo wszystko się udało! Ale zdecydowanie bezpieczniej wybrać się od strony Reykjaviku.

A na koniec próbka islandzkiej muzyki:

I jak spodobała Wam się południowa Islandia?

Tutaj przeczytasz o mojej historii emigracji

6 thoughts on “Południowa Islandia- co warto zobaczyć

  1. Islandia póki co nie jest priorytetem na mojej liście miejsc do odwiedzenia, bo jednak jestem dość ciepłolubna… Ale słyszałam, że kto tam pojedzie wraca zakochany. Patrząc na zdjęcia nie dziwię się 🙂 Są naprawdę piękne!

  2. Jökulsárlón to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie! Mimo że w lipcu aż tak dużo kawałków lodu nie pływało, to i tak było bajecznie. A na Twoich zdjęciach wygląda jeszcze piękniej! Co do trekkingu na Hveragerdi – nas w lipcu niemożliwie wkurzały okropne, irytujące muszyska;/ Trekking był fantastyczny, a sama rzeczka nas troszkę zawiodła – jak dla mnie była jednak ciut za zimna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *